Pionierem wykorzystania zrębków drewna na kompost (i nie tylko) był ogrodnik i wynalazca Francuz Jean Pain (12.12.1928-30.07.1981).
Na początku lat '60 Jean Pain opracował w Prowansji na południu Francji metodę przetwarzania świeżo przyciętych gałęzi w dojrzały kompost. Cienkie gałązki rozdrabniał ręcznie nożem lub maczetą. Aby wykorzystać również do swych celów grubsze gałęzie zbudował pierwszy w branży rozdrabniacz do gałęzi o napędzie spalinowym.
Dowodził, że zrębki powinny być dobrze nawilżone podczas budowy kompostownika. Po kilku miesiącach można uzyskać kompost bogaty w cenną materię organiczną. Zatem drewno kompostowane jest doskonałym produktem glebowym, który zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze i bogate życie mikroorganizmów z pożytkiem dla roślin.
Swe dokonania małżeństwo Ida i Jean Pain opisali w 1973 książce pt „Metody Jean Pain lub Inny ogród" , która nie tylko opisuje wytwarzanie i stosowanie drewna do przygotowywania kompostu, ale także w jaki sposób, dzięki zjawisku wydzielania ciepła podczas procesu dekompozycji, wykorzystać ciepło ze stosów kompostowych do ogrzewania np. oranżerii oraz, że możliwa jest ponadto przy tym produkcja biogazu. Książka została przetłumaczona na język holenderski, niemiecki, angielski i hiszpański.
Metoda Jean Pain narodziła się i stała się znana na całym świecie. Za swe dokonania Jean Pain był odznaczony w 1976 roku medalem rangi Chevalier du Mérite Agricole przez Ministra Rolnictwa oraz Kawalerem Orderu przez Prezydenta Francji.
Obecnie w środowiskach związanych z ruchem permakultury, odnawialnych żródeł energii, samowystarczalności energetycznej określany jest mianem geniusza i pioniera technologii bioenergetycznych.
Jean Pain przy pracy z rozdrabniaczem swojej konstrukcji