Zielone Maszyny Eliet Countax LawnMaster Klippo
..........DEMO ?..........Strona główna » Oferta maszyn » 

  23.01.2017

Co ma rozdrabniacz do... wiatraka w Londerzeel (Belgia) ?

  W 1974 roku Belg Frederik Vanden Brande spotkał się z genialnym ogrodnikiem Jean Pain i postanowił wypróbować jego metody kompostowania we Flandrii (północna Belgia). Frederik Vanden Brande przetłumaczył książkę Jean Pain „The methods of Jean Pain ar another kind of garden” na język niderlandzki i zrobił pierwszy eksperyment w Londerzeel (1975). Wyniki były na tyle obiecujące, a zainteresowanie tak wielkie, że Jean Pain (który już wcześniej odwiedził miejscowość Londerzeel) zaproponował powołanie stowarzyszenia, z siedzibą w Londerzeel, dla rozpowszechniania tej metody. W 1978 roku Stowarzyszenie Komitet Jean Pain zostało oficjalnie założone i coraz częściej zaczęło przyjmować pierwszych zagranicznych gości w swojej siedzibie.

  Na wiosnę 1981 za namową samego Jean Pain, ukazał się w 15 edycjach globalnego pisma ReadersDigest tj. w około 30 milionów egzemplarzy i w 12 językach, artykuł o nowych metodach i pracach prowadzonych w Centrum Eksperymentalnym w Londerzeel. Jean Pain tymczasem zachoruje i umiera kilka miesięcy po ukazaniu się artykułu. 17 000 czytelników Readers Digest odpowiedziało na ten artykuł, metoda stała się więc znana na całym świecie. Początkowo w siedzibie w Londerzeel organizowano staże dla uczestników z krajów rozwijających się, czego efektem były projekty które, zostały utworzone w kilku krajach. W Londerzeel zostało przeszkolone ponad 1000 agronomów z krajów rozwijających się. Później (około roku 1990) organizowane były szkolenia w zakresie kompostowania co doprowadziło do utworzenia VLACO (Flamandzka Organizacja Kompostowania wspomagająca politykę zagospodarowania bioodpadów powstała w 1992).

  Kompostowanie zapewnia przekształcenie organicznych odpadów roślinnych w użyteczny kompost. Ogrodnicy i rolnicy zaczynają coraz częściej interesować się tym cennym produktem. Biblioteka Komitetu Jean Pain posiada szeroki i szczegółowy księgozbiór i wypożyczalnię wideo, książek, czasopism, raportów, filmów i slajdów na temat produkcji i wykorzystania odpadów organicznych i ekologicznego ogrodnictwa z wykorzystaniem kompostu.

  Na terenie ośrodka w Londerzeel stoi zabytkowy młyn wiatrowy. Młyn został oryginalnie zbudowany w Gistel w 1938 roku i zakupiony przez Frederika Vanden Brande przeniesiony do Londerzeel w 1973 roku. W 2003 roku właściciel przekazał młyn miastu i jako cenny zabytek kultury materialnej i tradycji regionu Brabancji jest restaurowany ze środków publicznych.


  Odwiedź stronę stowarzyszenia Jean Pain Comite w Londerzeel (Belgia).
Katalogi pdf

Cenniki

Strona głównaTwój DEMO DAY ?

Dni Otwarte

KontaktGdzie kupić i serwisować ?Części


Blog - nowościZieloneMaszyny® 2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone
05-820 Piastów k.Warszawy, ul. Brzozowa 23 | Telefon 22 723 63 85 | E-mail: biuro@zielonemaszyny.pl
ZieleńService
05-820 Piastów, ul. Brzozowa 23
Tel. 22 723 63 85
Fax 22 723 63 05
E-mail: biuro@zielonemaszyny.pl
systemy_tnace